Aroma unei cafele din 2011

 

O Dimineaţă de vis… O cafea  îmi redă energia… Mirosul cafelei proaspete mă trezea şi mă introduce într-o nouă zi, iar la prima înghiţitură de cafea, privirea îmi cade pe fereastră şi ce să vezi?! Prima zapada din ianuarie 2011… Ţinând în mâini cana cu cafeaua fierbinte, simţind aroma unui nou an… Zăpada îmi aduce aminte de anii parfumaţi ai copilariei, de zilele în care chiar dacă aveam nasul roşu şi îngheţat, continuam să fac omul de zăpadă, să merg la săniuş, să mă bucur de zăpadă. Mirosul de nea mă face să retrăiesc clipele în care îl aşteptam, cu sufletul la gură, sărbătorile de iarnă.


Azi dimineaţă  m-am bucurat să simt din nou atingerea ei… Fiecare an ce trece e o nouă experienţă şi fiecare an ce vine, o nouă provocare… Fiecare pierdere, va aduce un caştig, fiecare suferinţă, o bucurie, fiecare lacrimă, un zâmbet…

Şi dacă e ceva ce mă bucură nespus, acestea sunt zâmbetele celor din jurul meu. Zâmbetele sunt nepreţuite şi totodată cele mai de preţ comori ale fiinţei umane. Crăciunul  şi Anul Nou mi-au adus zâmbetele celor dragi, sănătate şi înţelepciune. Puterea de a trece peste încercările vieţii şi harul de a înţelege că greutăţile sunt doar trepte care ne înalţă spre mai bine, mai frumos, spre desăvârşire…
Dorinţa mea specială pentru acest AN NOU  ce a venit este ca mireasma cafelei mele să  vă aducă sănătate, fericire, împlinirea tuturor dorinţelor în acest nou an. Vă doresc tuturor o iarnă plină de arome, fulgi de nea pufoşi şi dimineţi cu suflet, încălzite de cafeaua noastră!

Trebuie să fii membru al Cronopedia ​​pentru a adăuga comentarii!

Înscrieți-vă Cronopedia

Voturi 0
Trimiteți-mi un e-mail când oamenii răspund –

Răspunsuri

Acest răspuns a fost șters.
-->