Toate discuțiile (30)

Filtrează după

Istoria orasului Aksum.

Axum sau, mai bine zis, Aksum este un oraș în statul Tigray din nordul Etiopiei, aflat în apropiere de baza munților Adoua. Acesta a fost centrul Regatului Axumit, ridicat în jurul nașterii lui Iisus și căzut în secolul XII datorită mutării centrului

Citeste mai mult…
1 Răspunde
Vizualizări: 0

Istoria parfumului

Istoria parfumului

 

Cuvantul “parfum” deriva de la latinescul “per fumus”, tradus “prin fum”. Creatia parfumului a inceput in Mesopotamia si Egipt, si mai tarziu preluata de persi si romani.
Istoria parfumului se împleteṣte cu cea a omenirii: monedă de schimb, medicam

Citeste mai mult…
0 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Strabon

Strabon

Strabon (Στράβων) -în varianta latinizată Strabo- (n. 63 sau 60 î. Hr. Amaseia Pontica-(astăzi Amasya - d. 21 sau 26 d. Hr.), era de fapt o poreclă, însemnând Sașiul, purtată de un vestit istoric și geograf antic grec.

A studiat în Asia Min

Citeste mai mult…
1 Răspunde
Vizualizări: 0

istoria chibritului


Chibrit este termenul care semnifică un obiect foarte răspândit în viața cotidiană, necesar pentru aprinderea focului. Este constituit dintr-un bețișor cu secțiune pătrată sau circulară, având la unul dintre capete o gămălie de material ușor inflam

Citeste mai mult…
3 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Diamantul

Dintotdeauna am fost fascinata de frumusetea cristalelor in special de cea a diamantului. La intrebarea : ce ai ai alege intre diamant si aur , raspunsul meu a fost si va fi – diamantul.
Curat ca picatura de lacrima , numai scantei cand se rasfrange

Citeste mai mult…
5 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Veghetorul

Chipul de om sapat in stanca priveste cu ochii larg deschisi peste tara dacilor. Are infatisare mandra, cu caciula moale pe crestet, cu varful indreptat inainte. Fata ii este potrivita, proportionata, buzele ferme si barbia hotarata. Marele Sfinx din

Citeste mai mult…
0 Răspunsuri
Vizualizări: 0
RSS
Trimiteți-mi un e-mail când sunt articole noi –

Topics by Tags

Monthly Archives

-->