Toate discuțiile (15)

Filtrează după

Cartea lui Enoch

cartea_lui_enoch.jpgDaca am avea puterea si autoritatea in cazul in care un cuvant scris ne-ar fi potrivnic sau neconvenabil prin aceea ca ar naste curiozitatea lasand locul interpretarilor, l-am interzice. Declararea de catre conducerea clerului a unui text “ciudat” ca

Citeste mai mult…
10 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Preotesele Soarelui

preotesele-soarelui.jpgVechii daci

In aria carpato-balcanica, preotesele solare aveau multe denumiri, intre care: Ama-Zones “Femei Frumoase”, Sin-Tiana “Femei Fermecate”, Zan-Tiala “Zanele Soarelui” si Mainades “Dansatoarele”. In arta sacra a tracilor, aceste preotese erau

Citeste mai mult…
6 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Timpul

timpul.jpgIn mod traditional, timpul e vazut ca fiind masurarea distantei dintre evenimente. El e compus din trecut, prezent si viitor. Trecutul e considerat ca fiind ceva deja intamplat si nu poate fi schimbat. Viitorul, in schimb, e considerat ca fiind dispo

Citeste mai mult…
6 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Arianismul

arianism.jpgArianismul reprezinta suma invataturilor teologice ale lui Arius (anii 250-336 ), un preot din Alexandria, Egipt. Invataturile sale fac referire la relatia dintre entitatile Treimii (Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul Duh), si conditia exacta a

Citeste mai mult…
3 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Miracolele există

Deşi îi iubeşti, judeci oamenii greşit când dovedeşti la ei atâta slăbiciune umană ! În ciuda iubirii tale exagerate, încercând să le insufli o altă concepţie despre viaţă, ei te privesc cu suspiciune! Vezi dragostea de aproapele, că rămâne un impact

Citeste mai mult…
2 Răspunsuri
Vizualizări: 0

Genghis Khan

genghis-khan.jpgGenghis Khan a fost fondatorul, Khan (conducator) si Khagan (împarat) Imperiului Mongol, care a devenit cel mai mare imperiu din istorie, dupa moartea sa. El a venit la putere prin unirea popoarelor de nomazi – triburile din nord-estul Asiei . Dupa f

Citeste mai mult…
6 Răspunsuri
Vizualizări: 0
RSS
Trimiteți-mi un e-mail când sunt articole noi –

Topics by Tags

Monthly Archives

-->