E plãcut sã împãrtãşeşti idei, sã le oferi şi altora ceva din felul tãu de a fi, de a gândi, de a simţi, din lucrurile care îţi plac. E plãcut sã ştii cã poate, cineva care vede postarea, apreciazã gândurile şi sentimentele tale, cã se poate ident
Posturi recomandate (10782)
Terapia cu iubire
e cel mai scurt drum
spre adevărata fericire
ne poartă de la agonie
la un extaz divin.
Iubirea poate vindeca
fără nici o îndoială
dorul de țară,
a inimii durere
cînd suferă de- amor.
Se ia un gram de dragoste
se amestecă cu mult dor
apoi s
Plouă iar in martie, ceru-i supărat,
Viața mi-e pustie, de când ai plecat.
Hoinăresc pe lună, sufletul mi-e trist,
Duios luna plânge într-un acatist.
Te găsesc în stele chiar la răsărit.
Gândul meu cel drag, ce mult te-am iubit!
Viață- aș vrea să-ţi da
Ciclul; Casa de sub Măgulice…autor Mihai LEONTE
7 SERI DE TOAMNĂ
Serile pe care le petreceam cu Minica erau o adevărată delectare pentru amândoi. Cu toate că printre colegi fumam, când ajungeam aici nu fumam niciod
Oamenii sunt adesea neantelegatori,
irationali si egoisti...
Iarta-i, oricum!
Daca esti bun, oamenii te pot acuza de egoism
si intenii ascunse...
Fii bun, oricum!
Daca ai succes, poti castiga prieteni falsi
si dusma
Răzvrătitul este bărbatul acela care nu trăieşte ca un robot, condiţionat de trecut. Religia, societatea, cultura – orice aparţine zilei de ieri – nu mai interferează în modul lui de viaţă.Viaţa lui nu e decisă de nimeni, doar de propria inteligenţă.
Ochii tăi mă fascinează
mă uit la ei cuprins de dor
albastrul lor mă năuceşte
parcă e marea în a ei splendoare
dar într- o microdimensiune.
Căldura din privirea ta
pătrunde adânc în inima mea
alerg tărziu în noapte
să răpesc o stea
din constelatia
''nu mă ui
Ciclul; Casa de sub Măgulice…autor Mihai LEONTE
6 FINAL DE AN ŞCOLAR
Terminam în curând anul doi de profesională. O parte din examene le dădusem şi nu aveam probleme cu învăţătura. Urma ca în luna iulie să facem o l
O NOUĂ PRIMĂVARĂ
Edenul se va muta pe Pământ,
Să ne bucurăm iară şi iară,
Că acesta este tărâmul Sfânt,
Suntem într-o nouă Primăvară!
Concert de grauri prin nuci,
Poveşti de iubire cu guguştiuci,
E multă schimbare pe afară,
Lumea spune că e Primăvară!
Cărbunii
Cărbunii când ţi-or arde-n vatră
În seri de ani târzii şi goi,
Tu stând la lespedea de piatră
Să te gândeşti c-am ars şi noi...
Iar când din ochii de jăratic
Vor tresări scântei-scântei,
Să ştii că visul m
5 ANTILOPA; RUPEREA LOGODNEI
Ziua nunţii se apropia inevitabil şi pregătirile se desfăşurau după dorinţele celor doi. După sărbătorile de Paşte logodnicii îşi programaseră să meargă la Cluj să-şi comande costumul de mire şi
Să dăruiești iubire
Ce poate fi mai minunat
Să simți deplina fericire
În sufletul înaripat.
Să simți emoția fierbinte
Fiorii cum te cuceresc
Să nu mai poți rosti cuvinte
S-auzi muguri cum înfloresc.
Să porți mereu în gândul tău
Femeia dragă ce-ţi lipseşte
U
Recenzie ratată
Necunoscând atât de bine nici un critic literar pe care să-l rog să îmi descrie în două rânduri cartea am îndrăznit să-mi fac singur apologia, puţin critica şi mai ales exegeza cărţii mele! Desigur a
Spune-mi, dacă te-aş prinde-ntr-o zi
şi ţi-aş săruta talpa piciorului,
nu-i aşa că ai şchiopăta puţin, după aceea,
de teamă să nu-mi striveşti sărutul?...
E tot mai greu în lumea asta!
prea multe contradicții,
un ocean de lacrimi,
războaie ce încep ca ultimă soluție
cutremure , tsunami,
foamete și ură.
Oare unde mai încape atâta suferință ?
ne scufundăm din ce în ce mai mult.
degenare ,kitch , prostie, incu
Într-o seară cântam la pian
de prea mult exerciţiu
am adormit pe clape.
Deodată s-a ridicat capacul pianului
a apărut un înger fără aripi
cu ochii metalici.
Tu eşti iubito ?
Am întrebat şi nu mi-a răspuns;
mă desena cu genele,
îmi făcea be
Bine-ai venit iubită primăvară,
te așteptam cu sufletul deschis!
ne dai vigoare pentru-a câta oară?
ne reînvii, aşa cum ai promis.
Se simte iar miros de primăvară,
triluri de păsări se aud în zori,
o simfonie de culori ne cheamă
să ne răsfețe cu parfum de
CO P I L Ă R I A… O FLOARE RARĂ…
… Ce fiinţă de pe acest pământ poate fi mai gigaşă decât un copil, al cărui zâmbet este mai cald decât lumina soarelui, iar în ochişorii lui se oglindeşte universal iubirii neţărmurite l
Inima mea ,boboc închis
îmi dă fiori , şi s-a deschis.
trimite semne deseori,
mesaje tainice în zori.
Şi când la tine mă gândesc
îi creşte ritmul şi-i firesc.
de nu mă crezi, te rog să vii!
s-asculţi în nopţile târzii.
Se linişteşte-ncet, încet
când mi te a
CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – ACADEMIA DE ÎNALTE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI
Academia de Studii Economice din București, abreviat A.S.E. București, este o instituție de învățământ superior de stat, fondată în anul 1913. Sediul A.S.E. se află în Palatul Academiei Comerciale, situat în Piaţa Romană. Academia de Studii…
Citeste mai mult…Capriciile iernii
Cerul este senin dar este ger în curte, Ninge dar vântul începe ceva să caute,Flori de chiciură pe a copacilor ramuri,Dar și flori înghețate acum pe geamuri. De ieri multă zăpadă a început să cadă,Fulgi de zăpadă aleargă tare pe stradă,Văd iar…
Citeste mai mult…Ninge în Brăila
Astăzi am mers prin zăpadă fericită,Vântul printre ramuri răgușit iar caută,Orașul cu o maramă albă s-a îmbrăcat,Printre fulgii argintii mereui am umblat. Așa este Brăila când ninge foarte tare, Crengile în copacii goi triști trosnesc,Sunt copil…
Citeste mai mult…Într-o iarnă
Iarna pe drum iar veselă bine petrece, Lângă foc este foarte bine și în odaie,Întunericul nopții este acum mai rece Vântul prin zăpadă mai supărat trece. Cade din calendar astăzi o altă foaie, Mai așez un pulover gros iar pe mine, Când focul arde…
Citeste mai mult…
Comentarii
Oare am postat-o unde trebuie?
Mutaţi-o sub postarea cu regulamentul!
Vă mulțumesc.
Sănătate!