Pe 9 Mai 1877, România şi-a proclamat Independenţa. Niciun stat nu a recunoscut, într-o primă fază Independenţa României faţă de Imperiul Otoman. Armata Romană a fost elementul de bază atunci, în 1877, ca, de altfel, în toate momentele importante ale
Posturi recomandate (10786)
sursa: crestinortodox.ro
[...]
Alte zile de pomenire a morţilor
În credinţă populară s-au statornicit în timpul mai nou - îndeosebi în Biserica românească şi în cea rusească - şi alte zile decât sâmbătă, din care unele cu dată fixă, altele cu data varia
sursa: crestinortodox.ro
Biserica Ortodoxă a consacrat sâmbăta, că zi de pomenire a morţilor. Două dintre sâmbetele din cursul anului bisericesc sunt dedicate în chip special pomenirii generale a morţilor: Sâmbăta dinaintea Duminicii lăsatului sec de
Drag Poet, iubit Părinte!
Parcă nici n-ai fi plecat…
Am rămas cum ne-ai lăsat
Cu speranţe ne-mplinite.
Părinte drag, Poet iubit!...
Lângă Dumnezeu să-mi stai
În poarta sfântă de la Rai;
Căci ai muncit şi ai tot trudit,
Mărire ve
OMULE!
Te crezi singur pe pământul ăsta? Crezi că numai tu ai gânduri şi probleme?
Nu domnule! Daca tu ai o tolbă de gânduri alţii au mai multe. Tu ai o casă? Da.
Atunci ai o grijă mai puţin şi acest gând nu te mai frământă. Alţii n-au casa lor şi di
Ca valul răvăşind nisipu-ascuns în prund.
Prin frunze obosite caut în gând cărarea,
Când ochii tăi miraţi aşteptă să răspund.
Povestea despre toamnă re-nvie amintiri,
Despre "A fost odată" şi rostul lu
””Colo,lângă fântână
Stă teiul visător...
Bătrânul tei sub care
Iluzii mă-mbătau...””(Franz Schubert: TEIUL -lied-)
Ah!...Lăcaş fericit al cetaţii cereşti! Zi strălucită a veşniciei, pe care noaptea n-o întunecă niciodată, ci adevărul prea înalt o luminează neîncetat cu razele sale! Zi neschimbată de bucurie şi de odihnă, pe care nimic n-o poate turbura!
O altă zi de vară liniștită a început
Cu blândul soare ce se-ascunde după nori
Cu lacrimi de iubire și adânci fiori
Și flori de tei ce ne ating ca un sărut.
Sufletul mi-e tare răvășit, îndurerat
Tristețea ca o ploaie mă doboară
Mă biciuie şi gându-mi
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Elisabeta Branoiu
In apusul împovărat
de amurgul ce aduce
numai întuneric şi haos
rugăciunea naşte Lumina
unei dimineţi însorite.
Pe marginea timpului
se aude un scâncet de copil
venit din sân
picură lacrimi
pe cuvinte desfrunzite
de tine
dincolo de surâs
sufletul topit
amintirile sunt umbre
între răsărit şi apus
Te mai iubesc! O spun cuprins de teamă,
Să nu mă critici că vorbesc prea tare.
Să nu-mi arăţi că te-ndoieşti ,tu care,
Consideri că poţi măsura ce-nseamnă.
Ne mai iubim, dar diferit de clipa,
Ce la-nceput ne-a ridicat aripa.
Noi,călători prin raiul pămâ
Trecere...
Plecat prin timpul cel hoinar
sau risipit de vântul obosit,
am uitat că fără de-nceput
e trecea nostră spre infinit.
Nu ştim de unde vine gândul
şi unde se termină zarea,
de ce ne-am întreba anume
cum de se lasă înserarea?
Şi c
Acolo , poţi fi cel mult o curiozit
Pe curând îţi spun înduioşat acum
Te port în gând, tu eşti deja pe drum
Mi-e sufletul străpuns de-un mare dor
Eşti steaua mea ascunsă după nor.
Te visez frumos în fiecare noapte
Acolo îţi vorbesc numai prin şoapte
Pe bolta-mi sufletului te teleportez
Să-
sursa: DaMaideparte.ro
Azi e timpul să-ţi aminteşti. E timpul să laşi deoparte mintea şi poveştile vieţii tale, şi să-ţi aduci aminte că totul e atât de simplu precum o joacă de copil. Dacă ne abandonăm cu totul jocului şi permitem curgerea lui. Dacă
Dacă mai ai incertitudini în privinţa existenţei divine priveşte în ochii copiilor care teînconjoară. Din ei izvorăşte iubirea şi dojana în proporţii doar de Dumnezeudozate. În ochii de copil se vede Raiul, iar în puritatea sufletului lui seaflă răs
CULTURĂ PRIN MEDALISTICĂ – ACADEMIA DE ÎNALTE STUDII ECONOMICE DIN BUCUREȘTI
Academia de Studii Economice din București, abreviat A.S.E. București, este o instituție de învățământ superior de stat, fondată în anul 1913. Sediul A.S.E. se află în Palatul Academiei Comerciale, situat în Piaţa Romană. Academia de Studii…
Citeste mai mult…Capriciile iernii
Cerul este senin dar este ger în curte, Ninge dar vântul începe ceva să caute,Flori de chiciură pe a copacilor ramuri,Dar și flori înghețate acum pe geamuri. De ieri multă zăpadă a început să cadă,Fulgi de zăpadă aleargă tare pe stradă,Văd iar…
Citeste mai mult…Ninge în Brăila
Astăzi am mers prin zăpadă fericită,Vântul printre ramuri răgușit iar caută,Orașul cu o maramă albă s-a îmbrăcat,Printre fulgii argintii mereui am umblat. Așa este Brăila când ninge foarte tare, Crengile în copacii goi triști trosnesc,Sunt copil…
Citeste mai mult…Într-o iarnă
Iarna pe drum iar veselă bine petrece, Lângă foc este foarte bine și în odaie,Întunericul nopții este acum mai rece Vântul prin zăpadă mai supărat trece. Cade din calendar astăzi o altă foaie, Mai așez un pulover gros iar pe mine, Când focul arde…
Citeste mai mult…
Comentarii
Oare am postat-o unde trebuie?
Mutaţi-o sub postarea cu regulamentul!
Vă mulțumesc.
Sănătate!