de voi muri...
de voi muri departe de cetate
în brazda neagră de la noi,
să mă lăsați, copii, culcat pe spate
ca să mă ude nesfârșite ploi.
din chipul meu de lut răsare
copacul veșnic înverzit,
cu ramuri tinere spre soare
cu rădăcini spre infinit.
din ghi

Comentarii
Oare am postat-o unde trebuie?
Mutaţi-o sub postarea cu regulamentul!
Vă mulțumesc.
Sănătate!